Star Micronics SM-T300I, Cutter, Serial, Bluetooth, Magnetic Stripe Reader, Grey
39634010
Select model
The Star SM-T300i Portable Barcode Printer is your reliable companion for mobile printing needs. Ideal for restaurant servers and retail clerks, this rugged printer offers compatibility with all major operating systems including iOS, Android™, and WindowsⓇ. With a quick print speed of 75mm per second and a splash-proof, dust-protected design (IP54 Certified), the SM-T300i excels in demanding environments. Its intuitive "Drop-In & Print" functionality and long-lasting battery life ensure a seamless printing experience wherever you go.
Key Features:
- 3 Inch Ultra Durable Portable Printer
- Dust Protected, Splash Proof (IP54 Certified)
- High-Speed Printing of 75mm/second
- Bluetooth and Serial Connections
- Backlit LCD Display
- Optional Magnetic Stripe Reader
- Apple MFi Certified
- Compatible with WebPRNT Browser
Specifications:
- Print Method: Direct Thermal
- Print Resolution: 203 dpi
- Print Speed: 75mm/second
- Paper Width: 80mm
- Paper Thickness: 0.060 - 0.070mm
- Battery Life: 11 hours at 5-minute intervals
- Dimensions: 120 (W) x 130 (H) x 58 (D) mm
- Weight: 435g (without MSR)
- Drop Test: 5ft. (1.5m)
- Warranty: 1-Year Limited Warranty
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Equipment Format: Mobile
-
POS: Yes
-
Case color: Grey
-
Connection: Serial, Bluetooth
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 2.95 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 2.83" |
| Application/Usage | Mobile |
| Features |
|
| Mobile Device Printing | Yes |
| Wireless Print Technology | Star Micronics WebPRNT |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 1.97" |
| Maximum Label Width | 3.15" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation | ESC/POS |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source |
|
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Product Color | Gray |
| Height | 2.3" |
| Width | 4.7" |
| Depth | 5.1" |
| Weight (Approximate) | 14.89 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Power Adapter Included | Yes |
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | South Korea |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-sm-t300i-star_micronics-label-printer-datasheet-1.pdf 39634010
mod-sm-t300i-star_micronics-label-printer-user-manual.pdf 39634010
sm-t300i.pdf MOD-SM-T300I