Star Micronics SM-T400I, Healthcare, Tear Bar, RS232, Bluetooth, Magnetic Stripe Reader, Grey
39631711
Select model
Key Features:
- Dust Protected and Splash Proof (IP54 Certified)
- High Speed: 80mm/second printing
- Bluetooth Compatible with iOS, Android, and Windows
- Intuitive Backlit LCD Display
- Easy “Drop-In & Print” Paper Loading
- Optional 3-Track Magnetic Stripe Reader (MSR)
Specifications:
- Print Method: Direct Thermal
- Print Resolution: 203 dpi
- Print Speed: 80mm/second
- Paper Width: 112mm
- Paper Thickness: 0.060 - 0.070mm
- Battery Life: Up to 20 hours (at 5-minute intervals)
- Dimensions: 151 (W) x 136 (H) x 63 (D) mm
- Weight: 735g (including battery)
- Warranty: 1-Year Limited Warranty
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
POS: Yes
-
Case color: Grey
-
Connection: Serial, Bluetooth
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 3.15 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor | Gap Sensor |
| Maximum Roll Diameter | 1.97" |
| Maximum Label Width | 4.41" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 5.4" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 1.62 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Power Adapter Included | Yes |
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | South Korea |
mod-sm-t400i-star_micronics-label-printer-datasheet.pdf 39631711
star-sm-t400-printers.pdf 39631711
sm-t400i.pdf MOD-SM-T400I