Star Micronics Scanner BSH-20U, 2D, USB, Black
37950920
Select model
Key Features:
- High-Performance: Captures high-density, distorted barcodes effortlessly.
- Durable Construction: IP42-rated and drop-resistant (up to 1.2m).
- Stylish Design: Available in sleek black or crisp white.
- Cost-Efficient: 2D scanning capabilities at the price of a 1D scanner.
- Plug Compatibility: Directly connects to Star's mCollection products.
- Added Value: Scanner stand included.
Specifications:
- Type: Wired Barcode Scanner
- Sealing: IP42
- Image Sensor: 640x480 CMOS
- Color: Black or White
- Resolution: ≥3mil
- Symbologies - 2D: PDF417, QR Code, Data Matrix, Aztec, Micro QR, Micro PDF417
- Symbologies - 1D: Includes Code 39, UPC-A, EAN-13 and many more
- Connectivity/Interface: RS-232, USB
- Dimensions: 146×103×69 mm | Weight: 125g
- Typical Depth of Field: EAN-13: 50 mm-260 mm (13 mil)
- Drop Resistance: 1.2m
- Warranty: 2 Year
Main Features
-
Connection: Serial, USB
-
Scanner Capability: 2D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
2D: PDF417, Micro PDF417, QR Code, Data Matrix, Micro QR Code, Aztec 1D: Code-11, Code-128, Code-39, GS1-128(UCC/EAN-128), AIM-128, ISBT-128, Codabar, Code 93, UPC-A, UPC-E, Coupon, GS1Composite, EAN-8, EAN-13, ISBN/ISSN, Interleaved 2 of 5, Febraban, Matrix 2 of 5, Industrial 25, ITF-6, ITF-14, Standard 25, ChinaPost25, MSI-Plessey, Plessey, GS1Databar (RSS) |
| Light Source | LED |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Scan Mode | Trigger |
| Depth of Field |
|
| Scanning Distance | 10.24" |
| Features |
|
| Field of View (Horizontal) | 45° |
| Field of View (Vertical) | 34° |
| Reading Angle (Skew) | 55° |
| Reading Angle (Pitch) | 55° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Drop Specification |
1.2m drop Resistance |
| Minimum Print Contrast | 20% |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Image Sensor Resolution | 640 x 480 |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | White |
| Air Electrostatic Discharge (+/-) | 15kV |
| Contact Electrostatic Discharge (+/-) | 8kV |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 140°F (60°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 2.7" |
| Width | 4.1" |
| Length | 5.7" |
| Weight (Approximate) | 4.41 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Star Micronics:
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP42 |
| Application/Usage |
|
| Platform Supported |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
BSH-20U.pdf 37950920
BSH-20U.pdf MOD-STAR-BSH-20U