SIIG CN-GP1021-S3 Serial Adapters
CN-GP1021-S3
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Realtek |
| Chipset Model | RTL8111H |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 1.1 x1 |
| Total Number of Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | No |
| Serial Port | No |
| Ethernet AUI | No |
| XJACK | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Maximum Data Transfer Rate | 7.81 Gbit/s |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| InfiniBand | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Card Height | Low-profile |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 2.6" |
| Width | 4.7" |
| Thickness | 790 mil |
| Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Device Supported | PC |
| Platform Supported |
|
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |