2in DPU MobilePrnter SerialBun dle w/AC AdptCord BatteryCable
DPU-S245 SERIAL
Select model
Key features:
- Max Printing Speed: 100mm/sec
- Lightweight Design: Easy to carry and operate
- Multiple Connectivity Options: Bluetooth®, USB, IrDA, and Serial
- Robust Compatibility: Supports Windows® drivers and software library
- Durable Performance: Suitable for various applications including medical equipment and retail
Specifications:
- Printing Method: Thermal line dot printing
- Number of Dots/Line: 384
- Resolution: 8 dots/mm
- Paper Width: 58 + 0 mm
- Printing Width: 48 mm
- Outside Diameter of Paper Roll: ф38 mm
- Character Matrix: 24 x 12, 24 x 24, 16 x 8, 16 x 16
- Temperature Operating Range: -10 to 50 °C
- Dimensions: 83 x 130 x 45 mm
- Weight: Approx. 280 g (including battery, excluding roll paper)
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Equipment Format: Mobile
-
Connection: Serial
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 3.94 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Number of Columns | 32 |
| Maximum Print Width | 1.89" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage | Business |
| Features |
|
| Mobile Device Printing | Yes |
| Character Sets | Katakana |
| Connectivity Technology | Wired |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 KB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutter Type | Tear Bar |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 1.50" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation | ESC/POS |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
Microsoft Windows |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source |
|
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 14°F (-10°C) - 122°F (50°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Height | 1.8" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 5.1" |
| Weight (Approximate) | 9.88 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Power Adapter Included | Yes |
| Additional Information |
Printer driver supports following OS platforms:
|
| Platform Supported |
|
| Certifications & Standards |
FCC, CE, VCCI |
dpu-s245.pdf DPU-S245 SERIAL
dpu-s245.pdf MOD-DPU-S245