| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 500 GB |
| Features |
|
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum External Data Transfer Rate | 6144 MB/s (48 Gbit/s) |
| Spindle Speed (rpm) | 5400 |
| Buffer | 16 MB |
| Average Latency | 5.60 ms |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.2" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 4" |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |