Samsung XE930QCA-K01US Laptops
XE930QCA-K01US
Select model
Experience the cutting-edge innovation of the Samsung Galaxy Chromebook, the thinnest Chromebook ever released. Perfectly blending functionality and style, this premium 2-in-1 device offers a stunning 13.3" 4K AMOLED display and built-in pen support, making it ideal for both work and entertainment. Powered by the Intel® Core™ i5 processor and equipped with Chrome OS, you’ll enjoy a seamless, fast, and simple computing experience. Weighing only 1.04kg, it's designed for on-the-go professionals and students who demand peak performance in a sleek package.
Key Features
- Ultra-Slim Design: Only 9.9mm thick for maximum portability.
- Stunning Display: 13.3" 4K AMOLED touch screen for vibrant visuals.
- Powerful Performance: Intel® Core™ i5 processor for smooth multitasking.
- Built-In Pen: Easily jot down notes and drawings.
- Advanced Security: Fingerprint reader and TPM for secure access.
Specifications
- Dimensions: 302.6 x 203.2 x 9.9mm (11.91" x 8.00" x 0.39")
- Weight: 1.04kg (2.29 lbs)
- Operating System: Chrome OS with Chrome Enterprise Upgrade
- CPU: Intel® Core™ i5-10210U Processor (1.60 GHz up to 4.20 GHz)
- Graphics: Intel® UHD Graphics
- Memory: 8 GB LPDDR3
- Storage: 256 GB NVMe SSD
- WLAN: Wi-Fi 6 (Gig+), 802.11 ax 2x2
- Camera: 1MP (Front), 8MP (on Keyboard deck)
- Audio: Stereo Speakers (2W x 2), Internal Digital Dual Array Mic + Mono Mic
- Security: Fingerprint Reader, TPM
- Battery: 49.2Wh (Typical)
- Colors: Mercury Grey or Fiesta Red
- Ports: 2 USB-C, 1 Headphone out/Mic-in Combo, UFS/MicroSD Combo
- Keyboard: Island-type keyboard - Backlit
- Material: Aluminum
Main Features
-
Connection: Bluetooth
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10210U |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 400 MB/s |
| Random 4KB Read | 100000IOPS |
| Random 4KB Write | 80000IOPS |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Type | AMOLED |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 1 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Finger Print Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 USB-C™ [up to 5Gbps, 4K display out with optional adapter, Charging] |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Cells | 4-cell |
| Maximum Battery Run Time | 8 Hours |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Fiesta Red |
| Form Factor | Convertible |
| Height | 0.39" |
| Width | 11.9" |
| Depth | 8" |
| Weight (Approximate) | 2.29 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 7.1 |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
chromebook.pdf XE930QCA-K01US
chromebook.pdf MOD-SAMSUNG-GALAXY-CHROMEBOOK