Samsung SM-X710NZAAXAR Tablets
SM-X710NZAAXAR
Select model
Experience the power of productivity with the Samsung Galaxy Tab S9. Engineered for efficiency, this tablet features a superfast Snapdragon 8 Gen 2 processor and a long-lasting battery, ensuring you can work seamlessly throughout your day. The vibrant 11" Dynamic AMOLED 2X screen, with a 120Hz refresh rate, enhances every interaction, whether you're tackling your to-do list or taking notes using the included S Pen for a perfect pen-on-paper feel. With Galaxy connectivity, quickly share files or take calls without missing a beat, making it the ultimate tool for both work and play.
Key Features
- Fast Processing: Powered by Qualcomm Snapdragon® 8 Gen 2 processor.
- Durability: IP68 rated for dust and water resistance.
- Vibrant Display: 11" Dynamic AMOLED 2X screen with intense colors.
- Long-Lasting Battery: 8,400mAh for all-day use.
- Enhanced Audio: AKG Tuned Quad Speakers with Dolby Atmos support.
Specifications
- Model Name: Galaxy Tab S9
- Color: Graphite
- Display: 11" Dynamic AMOLED 2X, 120Hz
- Processor: Qualcomm Snapdragon® 8 Gen 2
- Camera: Front: 12MP UW, Rear: 13MP
- Memory: Options - 8GB RAM + 128GB / 12GB RAM + 256GB
- Operating System: Android™ 13
- Battery: 8,400mAh
- Dimensions: 10.01" x 6.53" x 0.23"
- Weight: 1.10 lb.
- Ports: USB Type-C 3.2 Gen 1
- Durability: IP68 rated
- Security: Knox 3.8, Face Recognition + On-Screen Fingerprint
- Speakers: AKG Tuned Quad Speakers with Dolby Atmos
- Included: S Pen, Samsung DeX for Tablet, Wireless DeX
Main Features
-
Operation System: Android
-
Connection: Bluetooth
| Technical Information | |
|---|---|
| Release Year | 2023 |
| Processor | |
|---|---|
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Processor Type | Cortex X3 |
| Processor Speed | 3.36 GHz |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| 2nd Processor Type | Cortex A715 |
| 2nd Processor Speed | 2.80 GHz |
| 2nd Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| 3rd Processor Type | Cortex A710 |
| 3rd Processor Speed | 2.80 GHz |
| 3rd Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | SM8550-AB |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| Memory Card Supported |
|
| Memory Card Supported Capacity | 1 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 11" |
| Display Screen Type | Dynamic AMOLED |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Resolution | 1600 x 2560 |
| Graphics Controller Model | Adren 740 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Cellular Phone Capability | No |
| GPS | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB tipo C 3.2 Gen 1 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Sensor Type |
|
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Finger Print Reader | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 13 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 8400 mAh |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Graphite |
| Form Factor | Slate |
| Height | 6.5" |
| Width | 10" |
| Depth | 0.2" |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
galaxy-tab-s9.pdf SM-X710NZAAXAR
galaxy-tab-s9.pdf MOD-SAMSUNG-GALAXY-TAB-S9