Samsung SM-R180NZWAXAR Speakerphones
SM-R180NZWAXAR
Select model
The Samsung Galaxy Buds Live have an eye-catching design that stands out even while they're inside your ear. A long lasting battery means that the Buds Live will go for up to 21 hours with the included charging case. With the Bixby smart assistant, the Buds Live can help you manage tasks like calls or texts without even having to lift your phone up. The Buds Live are a great choice for video conferencing as 3 built-in mics and Voice Pickup Unit helps get the best call quality of true wireless earbuds.
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | True Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Sound Mode | Stereo |
| Features | Audio/Video Remote Control Profile (AVRCP) |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece | |
|---|---|
| Earpiece Design | Earbud |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 0.47" |
| Microphone | |
|---|---|
| Integrated Microphone | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color | Mystic White |
| Form Factor | In-ear |
| Height | 0.6" |
| Width | 1.1" |
| Depth | 0.6" |
| Weight (Approximate) | 0.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |