Poly 207309-01 Headsets
207309-01
Select model
Key features:
- Active Noise Canceling for enhanced focus (Savi 8220)
- DECT™ Security Certified for private conversations
- Long Talk Time with a hot-swappable battery option
- Multiple Wearing Styles including 3-in-1 convertible options (Savi 8240/8245)
- Impressive Wireless Range of up to 590 feet (180 meters)
Specifications:
- Talk/Standby Time: Up to 13 hours talk (Savi 8210/8220), up to 7 hours talk (Savi 8240), unlimited talk (Savi 8245)
- Wireless Range: Up to 590 ft/180 m (line of sight); typical office up to 180 ft/55 m
- Battery: Rechargeable, replaceable lithium-ion polymer (490 mAh - Savi 8210, 700 mAh - Savi 8220, 140 mAh - Savi 8240/8245)
- Charge Time: 3 hours
- Audio Profiles: ABS, HFP, HSP, A2DP, AVRCP
- Receive Frequency Response: Wideband: 100-6800 Hz; Multimedia: 20 Hz-20 kHz
- Weight: 115 g (Mono - Savi 8210), 160 g (Stereo - Savi 8220), 21 g (Convertible - Savi 8240/8245)
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth/DECT 6.0 |
| Wireless Operating Distance | 590.6 ft |
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Sound Pressure Level | 118 dB |
| Earpiece | |
|---|---|
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Monaural |
| Driver Size | 1.26" |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Microphone Design | Boom |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color | Black |
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 4.06 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year |
savi-8200.pdf 207309-01
savi-8200.pdf MOD-POLY-SAVI-8200-OFFICE