Opticon - 2D IMAGER, USB, STAND, BLACK
L46XBU1-00
Select model
Main Features
-
Case color: Black
-
Connection: USB
-
Scanner Capability: 2D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
Barcode (1D): UPC-A, UPC-E, UPC-E1, UPC-A Add-on , UPC-E Add-on, EAN-13, EAN-8, EAN-13 Add-on/EAN8 Add-on, JAN-8, JAN-13, Code 39, NW-7(Codabar), Industrial 2 of 5, Interleaved 2 of 5, Code 93, Code 128, GS1-128, MSI/Plessey, Code 11, OCR-B, GS1 DataBar, GS1 DataBar Limited ,GS1 DataBar Expanded, Composite GS1 DataBar, Composite GS1-128, Composite EAN, Composite UPC , TELEPEN Postal code: Japanese Postal, Intelligent Mail Barcode, POSTNET, PLANET, Netherlands KIX Code, UK Postal, Australian Postal, Korean Postal Authority code 2D code: PDF417, MicroPDF417, Codablock F, QR Code, Micro QR Code, DataMatrix (ECC 200), MaxiCode, Aztec Code, Chinese Sensible Code |
| Light Source | LED |
| Image Sensor Type |
|
| Scan Mode | Trigger |
| Depth of Field |
Depth of field at code 39:
Depth of field at Code 128:
Depth of field at UPC:
Depth of field at PDF417:
Depth of field at QR Code:
Depth of field at DataMatrix:
|
| Scanner Range | Standard Range |
| Cable Type Included | USB |
| Stand Included | Yes |
| Field of View (Horizontal) | 38° |
| Field of View (Vertical) | 26° |
| Reading Angle (Skew) | 65° |
| Reading Angle (Pitch) | 65° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Drop Specification |
Max drop test: 1.8 m / 6 ft drop onto concrete surface |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 10 mil |
| Image Sensor Resolution | 640 x 480 |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | White |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 23°F (-5°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -22°F (-30°C) to 140°F (60°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 0% to 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 6" |
| Width | 4.2" |
| Depth | 2.4" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP42 |
| Application/Usage |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |