Newcastle Systems PC520 Printers
PC520
Select model
Key Features:
- Versatile tabletop options: Available in 30" or 48" sizes.
- Mobility: Specialized casters for smooth movement at maximum capacity.
- Increased efficiency: Reduce overtime by 75% and costly labeling errors by 90%.
- Power systems: Choose between fixed or swappable, lead or lithium options for all-day or 24x7 usage.
- Optional accessories: Enhance workspace with a foldable slide-out shelf.
Specifications:
- Model Name: PC Series
- Tabletop Sizes: 30" or 48"
- Power Systems: SLA, Lithium, or Hot-Swappable PowerSwap Nucleus® Classic Dual
- Weight Capacity: Supports equipment up to 60 lbs.
- Typical Use Case: Powers devices for 8+ hours
Main Features
-
Case color: Black
| Product Information | |
|---|---|
| Frame Material | Steel |
| Maximum Load Capacity | 6.50 lb |
| Number of Casters | 4 |
| Caster Size | 4" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Source | AC (Alternating Current) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 40.5" |
| Width | 28" |
| Depth | 24.4" |
| Weight (Approximate) | 146 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Certification:
|
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
newcastle.pdf PC520
pc-series-2023.pdf MOD-NEWCASTLE-PC-SERIES