Lantronix XSDRIN-03 Console & Device Servers
XSDRIN-03
Select model
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Wireless Specifications | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Standard | 10/100Base-TX |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Phone Line (RJ-11) | No |
| Network (RJ-11) | No |
| USB | No |
| Serial Port | Yes |
| Parallel Port | No |
| Centronics Port | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of Serial Ports | 1 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rail-mountable |
| Height | 3.5" |
| Width | 1.4" |
| Depth | 2.4" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
Agency Approvals:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |