Lantronix SLC80162211G Console & Device Servers
SLC80162211G
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| Device Type | Console Server |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Standard |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Management Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of Serial Ports | 16 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 12" |
| Weight (Approximate) | 11.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |