Juniper Networks EX3400-48T-AFI Ethernet Switch
EX3400-48T-AFI
Select model
Key features:
- Junos Fusion Enterprise for simplified scalability and centralized management.
- Power over Ethernet (PoE/PoE+) support for up to 30W per port to power devices like IP cameras and phones.
- Dual-mode uplink ports with options for both 10GbE and 40GbE connections.
- Energy Efficient Ethernet (EEE) capabilities to reduce energy consumption.
- Comprehensive Layer 2 and Layer 3 support with various routing protocols.
Specifications:
- Model: EX3400
- Port Configuration: 24-port and 48-port options
- Power Supply: Redundant options (600W, 920W)
- Forwarding Capacity: Up to 336 Gbps
- Dimensions: 17.4 x 1.72 x 13.8 in (44.2 x 4.4 x 35 cm)
- Operating Temperature: 32° to 113°F (0° to 45°C)
- Certification: Enhanced Limited Lifetime Warranty
- Weight: Approx. 12.65 lb (5.74 kg) with power supply
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 48 |
| Uplink Port | Yes |
| Modular | Yes |
| Stack Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Ethernet Technology |
|
| Network Technology |
|
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 6.0 |
| Expansion Slot Type |
|
| Shared SFP Slot | No |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor |
|
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 13.8" |
| Weight (Approximate) | 12.65 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
ex3400.pdf EX3400-48T-AFI
ex3400.pdf MOD-JUNIPER-EX3400