Jabra 7599-842-199 Headsets
7599-842-199
Select model
Key features:
- Works with all UC platforms - Certified for Skype for Business, Cisco, and more.
- Open Office requirements - First certified headset tailored for open environments.
- Easy charging and docking - Comes with an optional charging stand.
- All-day comfort - Soft leather ear cushions for extended use.
Specifications:
- Audio:
- Microphone type: Medium-length boom arm with noise-canceling uni-directional ECM
- Microphone frequency range: 100Hz to 10kHz
- Speaker size: 40mm
- Active Noise Cancellation: Yes
- Passive Noise Cancellation: Yes
- Listen-in feature: Yes
- Battery:
- Talk time: Up to 18 hours
- Music time: Up to 17 hours
- Charging time: Approximately 2 hours
- Standby time: Up to 15 days
- Connectivity:
- Bluetooth® version: 4.2, Class 1
- Operating range: Up to 30m/100ft
- Supported Bluetooth® profiles: A2DP, Hands Free Profile, Headset Profile
- Paired devices: Up to 8
- General:
- Weight: 177g
- Warranty: 2 years from date of purchase
- Box content: Headset, charging stand (optional), travel case, USB adapter, Quick Start Guide
Main Features
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.2 |
| Sound Mode | Stereo |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Maximum Frequency Response | 6.80 kHz |
| Features |
|
| Noise Canceling | Yes |
| Bluetooth Profiles | A2DP |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Run Time | 18 Hour |
| Number of Battery Cells | 1 |
| Maximum Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Earpiece | |
|---|---|
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone Technology |
|
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Form Factor | Ear-cup |
| Weight (Approximate) | 6.24 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Portable Electronics |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
7599-832-199.pdf 7599-842-199
7599-832-199.pdf MOD-JABRA-EVOLVE-75