8320 Layer 3 Switch
JL581A#ABA
Select model
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 48 |
| Modular | Yes |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Ethernet Technology |
|
| Network Technology |
|
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 6 |
| Expansion Slot Type | QSFP+ |
| Shared SFP Slot | No |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Power Consumption | 348 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 18.6" |
| Depth | 17.4" |
| Weight (Approximate) | 20.94 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |