2530-8-PoE+ Switch
JL070A#ABA
Select model
Main Features
-
Connection: USB
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Token Ring Port | No |
| LRE Port | No |
| Uplink Port | No |
| Bypass | No |
| Modular | No |
| Management Port | Yes |
| USB | Yes |
| Number of PoE+ (RJ-45) Ports | 8 |
| Stack Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Ethernet Technology |
|
| Network Technology |
|
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Shared SFP Slot | Yes |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Flash Memory | 128 MB |
| Power Description | |
|---|---|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Height | 1.8" |
| Width | 10" |
| Depth | 6.3" |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
Safety:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |