HP P56954-B21 Servers
P56954-B21
Select model
| Processor | |
|---|---|
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Type | Xeon Gold |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Model | 6248R |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Cache | 35.75 MB |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C621 |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Maximum Memory Supported | 1.54 TB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Error Checking | ECC |
| Total Number of Memory Slots | 24 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Storage | |
|---|---|
| Number of Hard Drives | No |
| Optical Drive Type | No |
| Controllers | |
|---|---|
| Controller Type |
|
| Controller Model | MR416i-a/4GB with Smart Storage Battery |
| RAID Supported | Yes |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) Slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) Slots | 1 |
| PCI Express Details | 2 PCIe: 1 x16 FH, 1 x8 LP |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.0 Ports | 5 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO 5 |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Operating System | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.1" |
| Depth | 27.8" |
| Weight (Approximate) | 35.87 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Security Features |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 3.0 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3-year parts, 3-year labor, 3-year onsite support with next business day response. |