HP CZ992AB1H Label Printers
CZ992A#B1H
Select model
Main Features
-
Equipment Format: Mobile
-
POS: Yes
-
Connection: USB
-
Printing Technology: Ink
| Technical Information | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 20 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 19 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Manual |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 2.65" |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
|---|---|
| Scanner Type | Sheetfed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 600 dpi |
| Copier | |
|---|---|
| Copier Type | Sheetfed |
| Copy Color | Color |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling | 1 x Input Tray - 50 Sheet Capacity |
| Standard Input Media Capacity | 50 sheets |
| Reliability | |
|---|---|
| Duty Cycle | 500 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source |
|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Height | 3.6" |
| Width | 15" |
| Depth | 7.8" |
| Weight (Approximate) | 6.5 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |