HP CZ244ABGJ Laser Printers
CZ244A#BGJ
Select model
Main Features
-
Connection: USB, Ethernet
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 56 |
| First Print Speed | 8.5 Second (Ready) |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Number of Colors | 1 |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Speed | 800 MHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 1 GB |
| Maximum Memory Supported | 1.50 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Hard Drive Capacity | 8 GB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| FIH (Foreign Interface Harness) | Yes |
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 4.30" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Maximum Print Size | Legal - 8.50" x 14" |
| Media Handling |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 3 |
| Standard Input Media Capacity | 1100 Sheets |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Reliability | |
|---|---|
| Duty Cycle | 300000 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Operating Power Consumption | 1000 W |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Sleep-Mode Power Consumption | 6.50 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Product Color |
|
| Height | 25" |
| Width | 43.3" |
| Depth | 25.5" |
| Weight (Approximate) | 168.8 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| System Requirements |
PC:
|
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
Onsite |