Elite x360 1040 G10 2 in 1 Notebook
7Z179UT#ABA
Select model
Main Features
-
Equipment Format: Versatility
-
Operation System: Windows
-
Connection: Bluetooth
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-1365U |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 5.20 GHz |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 32 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology |
|
| Screen Mode | WQXGA |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Convertible |
| Height | 0.76" |
| Width | 12.4" |
| Depth | 8.9" |
| Weight (Approximate) | 2.95 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Premium Computing |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | HP 3 Year Onsite Notebook Hardware Support. |