HP 6C180UTABA Laptops
6C180UT#ABA
Select model
Main Features
-
Operation System: Windows
-
Connection: Bluetooth
| Technical Information | |
|---|---|
| Release Year | 2022 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-1265U |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Optical Drive Type | No |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Finger Print Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 0.76" |
| Width | 12.4" |
| Depth | 8.8" |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Premium Computing |
| Features | Anti-glare Screen |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |