HP 3WD97UTABA Laptops
3WD97UT#ABA
Select model
Main Features
-
Operation System: Windows
-
Rugged: Industrial
-
Connection: Bluetooth
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Model | i7-8650U |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 620 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.1 Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 Thunderbolt (USB Type-C™ connector) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Cells | 3-cell |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.70" |
| Width | 12.8" |
| Depth | 9.2" |
| Weight (Approximate) | 3.27 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Country of Origin | China |
| TCO Certified | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
3 year limited parts, labor (3-3-0) warranty. Certain restrictions and exclusions apply. |