HP 3EK11AB1K Label Printers
3EK11A#B1K
Select model
Main Features
-
POS: Yes
-
Connection: USB, Ethernet
-
Printing Technology: Ink
| Technical Information | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Printer |
| Number of Colors | 5 |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Color Print Speed (sec) | 19.3 Second |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 1200 |
| Maximum Print Width | 36" |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 GB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| PostScript | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 42.5" |
| Width | 54.7" |
| Depth | 29.9" |
| Weight (Approximate) | 180.78 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Form Factor | Floor Standing Supported |
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |