HP 2V9N0AWABA Laptops
2V9N0AW#ABA
Select model
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1185G7 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 SuperSpeed USB Type-C® 5Gbps signaling rate |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.75" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.2" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
3 year (3/3/0) limited warranty includes 3 years of parts and labor. No on-site repair.Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |