HP 1PH95UTABA Laptops
1PH95UT#ABA
Select model
Main Features
-
Operation System: Windows
-
Connection: Bluetooth
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 7th Gen |
| Processor Model | i7-7600U |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | LPDDR3 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 12.3" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology |
|
| Screen Resolution | 2736 x 1824 |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 620 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR3 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type-C™, supporting USB 3.1 (supports Thunderbolt™ 3) |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Cells | 4-cell |
| Maximum Battery Run Time | 10.25 Hours |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Detachable |
| Height | 0.57" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 8.6" |
| Weight without Dock (Approximate) | 1.76 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |