HP 1FH48A8ABA Monitors
1FH48A8#ABA
Select model
Main Features
-
POS: Yes
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Screen Mode | Full HD |
| Response Time | 5 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27500 mm x 0.27500 mm |
| Backlight Technology | LED |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio | 10,000,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 45 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Dual Color |
| Height | 13.7" |
| Width | 21.2" |
| Depth | 1.8" |
| Height with Stand | 20.22" |
| Width with Stand | 21.21" |
| Depth with Stand | 8.43" |
| Weight (Approximate) | 9 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 14.55 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Post-consumer-waste% | 85% |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Efficiency Compliance |
|
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | Protected by HP, including a 3-year standard limited warranty. Optional HP Care Pack Services are extended service contracts that extend your protection beyond the standard warranties. Service levels and response times for HP Care Packs may vary depending on your geographic location. Service starts on date of hardware purchase. Restrictions and limitations apply. For details, visit www.hp.com/go/cpc. |