Honeywell RP2, Linerless, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.1, USB
RP2A00N1C20
Select model
Key features:
- Ultra-rugged design: 2 m (6.6 ft) drop-tested
- Fast printing speed: Prints receipts up to five inches per second
- Hot-swappable battery: Maintain wireless connectivity while swapping batteries
- Environmental analytics: Real-time data on battery age and printhead condition
- Compatible with most thermal printer languages: Simple integration into existing systems
Specifications:
- Printer Models: RP2 (2-inch), RP4 (4-inch)
- Dimensions: RP2: 160mm x 116mm x 77mm; RP4: 187mm x 164mm x 77mm
- Weight: RP2: 0.72 kg; RP4: 1.02 kg
- Media Roll Width: RP2: 25mm to 57mm; RP4: 51mm to 111mm
- Operating Temperature: -20°C to 55°C
- Battery Capacity: RP2: 2600 mA-Hr; RP4: 5200 mA-Hr
- Communication: USB, Bluetooth 4.0, NFC
- Drop Specification: 2 m (6.6 ft)
- Ingress Rating: IP54
Main Features
-
Equipment Format: Mobile
-
Rugged: Industrial
-
POS: Yes
-
Connection: USB, Bluetooth
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Width | 1.89" |
| Application/Usage | Mobile |
| Features |
|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/ac/b/g/n |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 6.30 mil |
| Maximum Roll Diameter | 2.25" |
| Maximum Label Width | 2.25" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Software Included |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Battery Life (Max) | 4 Hour |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) - 131°F (55°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 90% |
| Storage Temperature | -22°F (-30°C) - 149°F (65°C) |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Height | 6.3" |
| Width | 4.6" |
| Depth | 3" |
| Weight (Approximate) | 1.59 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
rpe.pdf RP2A00N1C20
rpe.pdf MOD-RP2