Honeywell PD43 Barcode Printer Direct Thermal, 203dpi, Compact, USB, Peeler
PD43CTA300421S12
Select model
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Equipment Format: Desktop
-
Print Speed: 8 in/s
-
DPI: 203 dpi
-
Connection: USB
-
Optional Upgrades: Cutter, Peeler
-
Max Width: 5 mm
-
Max Label Length: 68 in
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 7.99 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Label |
| Maximum Roll Diameter | 8" |
| Maximum Label Width | 4.65" |
| Maximum Label Length | 68" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 8.1" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 9.3" |
| Weight (Approximate) | 11.24 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-pd43-honeywell-label-printer-datasheet-1.pdf PD43CTA300421S12
mod-pd43-honeywell-label-printer-user-manual-1.pdf PD43CTA300421S12
intermec-pd43.pdf PD43CTA300421S12
datasheet-honeywell-pd43.pdf PD43CTA300421S12
pd43-2021.pdf MOD-PD43