Honeywell PD43CA Barcode Printer 203dpi, 8ips, Ethernet, 4.09in, Industrial, 128MB
PD43CA3100020001
Select model
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Equipment Format: Desktop
-
Print Speed: 8 in/s
-
DPI: 203 dpi
-
Connection: USB, Ethernet, RS232, Serial, Bluetooth, WLAN/Wi-Fi
-
Max Width: 5 mm
-
Max Label Length: 6.8 in
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 8 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Character Sets | Unicode |
| Connectivity Technology | Wired |
| Power Consumption | 1.50 mA |
| Optional Connectivity |
|
| Fonts Included |
|
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Label |
| Maximum Roll Diameter | 7.99" |
| Maximum Label Width | 4.65" |
| Maximum Label Length | 6.80" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 104°F (40°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 80% |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) - 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 85% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Tabletop |
| Height | 8.1" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 9.3" |
| Weight (Approximate) | 11.24 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization | US |
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-pd43-honeywell-label-printer-datasheet-1.pdf PD43CA3100020001
mod-pd43-honeywell-label-printer-user-manual-1.pdf PD43CA3100020001
intermec-PD43-Specsheet-EN.pdf PD43CA3100020001
datasheet-honeywell-pd43.pdf PD43CA3100020001
pd43-2021.pdf MOD-PD43