RS232 Kit:MS7120-41-3,Mount Plt,lvl 6
MK7120-31B41-6-N
Select model
The Honeywell ORBIT 7120 Barcode Scanner is a premium omnidirectional scanner designed for retail environments where efficiency and space are paramount. With its award-winning ergonomic design, this compact and lightweight scanner enhances customer satisfaction while maximizing employee efficiency. Capable of 1,120 scans per second and featuring a patented 20-line scan pattern, the Orbit 7120 promotes an easy scanning experience, even for large and bulky items. Its versatile scanning head tilts up to 30°, providing flexibility for various product sizes and shapes, making it an ideal solution for convenience retail applications.
Key Features
- 20 Scan Line Omnidirectional Pattern: Delivers aggressive scanning performance for hand presentation applications.
- Sweet Spot Scanning: Optimizes scan performance with a meticulously engineered "sweet spot."
- Adjustable Scan Head: Tilts 30° for enhanced targeted scanning of larger products.
- Flash ROM: Ensures firmware updates are easily accessible via MetroSet®2 software.
- Automatic Scanning Operation: Simply present a barcode for instant scanning.
- Built-in RF EAS Antenna: Deactivates RF EAS tags while decoding bar codes (OrbitCG 7180 model).
Specifications
- Mechanical:
- Dimensions: 105 mm x 102 mm x 150 mm (4.1" x 4.0" x 5.9")
- Weight: 400 g (14.1 oz)
- Electrical:
- Input Voltage: 5 VDC ± 0.25 V
- Operating Power: 900 mW (180 mA @ 5 V)
- Standby Power: 850 mW (170 mA @ 5 V)
- Host Interfaces: USB, RS232, Keyboard Wedge, IBM 468xx (RS485)
- Environmental:
- Operating Temperature: 0°C to 40°C (32°F to 104°F)
- Storage Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F)
- Humidity: 5% to 95% relative humidity, non-condensing
- Drop: Designed to withstand 1.2 m (4 ft) drops
- Light Levels: 4842 Lux
- Scan Performance:
- Scan Pattern: Omnidirectional; 5 fields of 4 parallel lines
- Scan Speed: 1120 scans per second
- Decode Capability: Reads standard 1D and GS1 DataBar symbologies
- Warranty: 3-year factory warranty
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Connection: Serial
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability | 1D |
| Barcode Symbology Supported |
Reads standard 1D and GS1 DataBar symbologies |
| Light Source | Laser |
| Scan Pattern |
|
| Scanning Distance | 9.80" |
| Features | Notification LED |
| Cable Type Included | USB |
| Stand Included | Yes |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Maximum Ambient Light | 4842 lux |
| Drop Specification |
Designed to withstand 1.2 m (4´) drops |
| Minimum Print Contrast | 35% |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Serial |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Operating Power Consumption | 900 mW |
| Power Supply Included | Yes |
| Input Current | 180 mA |
| Standby Current | 170 mA |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 140°F (60°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Rugged | Yes |
| Height | 5.9" |
| Width | 4" |
| Length | 4.1" |
| Weight (Approximate) | 14.11 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Platform Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
ms7120.pdf MK7120-31B41-6-N
ms7120.pdf MOD-MS7120ORBIT