Honeywell Vuquest 3320G Imager Scanner 1D / 2D, Hands-Free, USB-A, Ivory, Short Range
3320G-4USB-0-N
Select model
Key Features
- Compact and Ergonomic Design: Lightweight and easily portable for maximum convenience.
- Advanced Imaging Technology: Operates flawlessly on reflective surfaces without needing additional hardware.
- TotalFreedom™ 2.0: Enables loading of custom decoding and formatting directly onto the scanner.
- Laser-Free Aiming: Ensures a safe operating experience while improving scan accuracy.
- Multi-Interface Support: Automatic detection of various interfaces facilitates seamless integration.
Specifications
- Mechanical:
- Dimensions: 73 mm x 51 mm x 26 mm (2.9 in x 2.0 in x 1.0 in)
- Weight: 77 g (2.7 oz)
- Termination: 15-POS D-Sub connector
- Electrical:
- Input Voltage: 5VDC ± 0.25V
- Operating Power: 2.3W (450mA @ 5V)
- Standby Power: 0.45W (90mA @ 5V)
- Interfaces: USB, RS-232, Keyboard Wedge
- Environmental:
- Operating Temperature: 0°C to 40°C (32°F to 104°F)
- Storage Temperature: -20°C to 70°C (-4°F to 158°F)
- Humidity: 5% to 95% relative humidity, non-condensing
- Drop Protection: Designed to withstand 1.5 m (5 ft) falls
- Environmental Sealing: IP53
- Scan Performance:
- Scan Pattern: Area Image (838 x 640 pixel array)
- Motion Tolerance: >270 cm/s (106 in/s)
- Decode Capability: 1D, PDF, 2D, Postal, and OCR symbologies
- Warranty: Two-year factory warranty
Main Features
-
Rugged: Commercial
-
POS: Yes
-
Range: Short Range
-
Connectivity: Corded
-
Connection: Serial, USB
-
Scanner Capability: 2D, Imager, 1D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
Reads standard 1D, PDF, 2D, Postal and OCR symbologies |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scan Pattern | Area |
| Features | Notification LED |
| Field of View (Horizontal) | 42° |
| Field of View (Vertical) | 33° |
| Reading Angle (Skew) | 65° |
| Reading Angle (Pitch) | 45° |
| Motion Tolerance | 106 in/s |
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Drop Specification |
Designed to withstand 1.5 m (5 ft) drops |
| Minimum Print Contrast | 20% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 10 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Image Sensor Resolution | 838 x 640 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Operating Power Consumption | 2.30 W |
| Input Current | 450 mA |
| Standby Current | 90 mA |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1" |
| Width | 2" |
| Length | 2.9" |
| Weight (Approximate) | 2.72 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP53 |
| Application/Usage |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
3320g.pdf 3320G-4USB-0-N
3320g.pdf MOD-VUQUEST-3320G