Honeywell Stratos 2700 Scanner/Scale 20", Camera Display, Sapphire Glass, Standard Platter, Mettler Scale (Single Range - KG), Checkpoint EAS
2753-NS011
Select model
Key Features:
- Hybrid Scanning Platform: Seamlessly integrates laser and imaging technologies.
- LCD Display: Live video feed to monitor items under the cart.
- Field-Upgradeable Hardware Modules: Simplifies device upgrades in under 15 minutes.
- TotalFreedom™ 2.0: Supports valuable add-on software to run directly on the scanner.
- Remote MasterMind™ Ready: Manages and tracks installed bioptic scanners centrally.
Specifications:
- Dimensions: 292mm x 178mm x 104mm (11.5" x 7.0" x 4.1")
- Weight: 7.1kg (15.8 lbs) - No scale
- Input Voltage: 12 VDC ± 0.5 VDC
- Operating Temperature: 10°C to 40°C (50°F to 104°F)
- Storage Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 140°F)
- Scan Speed: 21,500 scan lines
- Decode Capability: Reads standard 1D, GS1 Databar, and 2D symbologies
- Warranty: 2 years factory warranty
Main Features
-
Rugged: Commercial
-
POS: Yes
-
Range: Short Range
-
Connectivity: Corded
-
Scanner Capability: 1D, 2D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Glass Type | Sapphire |
| Features |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | In-counter |
| Height | 7" |
| Width | 11.5" |
| Depth | 4.1" |
| Length | 20" |
| Weight (Approximate) | 23.90 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
USB Cable separate |
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
mod-stratos-2700-honeywell-readers-datasheet.pdf 2753-NS011
mod-stratos-2700-honeywell-readers-user-manual.pdf 2753-NS011
honeywell-stratos-2700.pdf 2753-NS011
2700.pdf MOD-STRATOS-2700