Honeywell Voyager 1400g Handheld Barcode Scanner 1D/2D, Corded, Standard range (SR), IP42, Area Image
1400GPDF-2USB
Select model
Key Features
- Reliable Data Collection: Omnidirectional reading of virtually all linear and popular 2D barcodes, including those displayed on mobile devices.
- Future Proof: Affordable 2D barcode scanning capability, accommodating evolving business needs with a single device.
- Remote MasterMind™ Ready: Streamlined management of devices reduces total ownership cost.
- Flexible Licensing Solution: Models available with basic functionality, with options to enable additional features as required.
Specifications
- Mechanical:
- Dimensions: 43 mm x 180 mm x 66 mm (1.7" x 7.1" x 2.6")
- Weight: 119 g (4.2 oz)
- Electrical:
- Input Voltage: 4.0 to 5.5 VDC
- Operating Power: 2 W (400mA @ 5 VDC)
- Standby Power: 0.45 W (90mA @ 5 VDC)
- Host System Interfaces: USB, Keyboard Wedge, RS232, IBM 46xx (RS485)
- Environmental:
- Operating Temperature: 0°C to 40°C (32°F to 104°F)
- Storage Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F)
- Humidity: 0% to 95% relative humidity, non-condensing
- Drop: Designed to withstand 30 1.5 m (5') drops to concrete
- Environmental Sealing: IP42
- Light Levels: 0 to 100,000 lux (9,290 foot-candles)
- Scan Performance:
- Scan Pattern: Area Image (640 x 480 pixel array)
- Motion Tolerance: Up to 10 cm/s (4 in/s) for 13 mil UPC at optimal focus
- Scan Angle: Horizontal 42.4°, Vertical 30.8°
- Symbol Contrast: 35% minimum reflectance difference
- Pitch, Skew: 60°, 70°
- Decode Capability:
- 1400g1D: All standard 1D symbologies
- 1400gPDF: All standard 1D and PDF417 symbologies
- 1400g2D: All standard 1D, PDF417 and 2D symbologies
- Warranty: 5 year factory warranty
Main Features
-
Rugged: Commercial
-
POS: Yes
-
Case color: Black
-
Range: Standard Range
-
Connectivity: Corded
-
Connection: Serial, USB, RS232
-
Scanner Capability: 2D, 1D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability | 1D |
| Barcode Symbology Supported | PDF417 |
| Image Sensor Type | Imager |
| Depth of Field |
|
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Product Color | Black |
| Height | 2.6" |
| Depth | 7.1" |
| Length | 1.7" |
| Weight (Approximate) | 4.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
USB Cable separate |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
voyager-1400g.pdf 1400GPDF-2USB
voyager-1400g.pdf MOD-1400G-VOYAGER
voyager-xp-1400g.pdf MOD-1400G-VOYAGER