Honeywell Hyperion 1300g Barcode Scanner High-Density, Corded, 1D Linear Imager, Single Line, Black
1300G-2-N
Select model
The Honeywell Hyperion 1300g Barcode Scanner is your ultimate solution for efficient and reliable scanning. Balancing performance, durability, and ergonomics, this linear-imaging scanner excels in scan-intensive and light industrial settings. With no moving parts, it ensures longevity while delivering fast and intuitive barcode reading, reaching up to 18 inches. Designed to provide aggressive scanning performance, the Hyperion 1300g is perfect for businesses demanding reliability and enhanced productivity from their handheld devices.
Key Features
- Superior Hand-Held Scanning: Increases throughput with intuitive and aggressive scanning.
- Highly Versatile: Reads barcodes up to 18 inches without needing specialty scanners.
- Class-Leading Durability: Design minimizes service costs with no moving parts and impact-resistant bumpers.
- Comfortable, Ergonomic Design: Optimized for extended handheld use.
- Automatic Interface Detection: Eliminates time-consuming programming configuration.
- Remote Management Software: Conveniently manage multiple scanners from one location.
Specifications
- Dimensions: 150 mm x 112 mm x 79 mm (5.9" x 4.4" x 3.1")
- Weight: 160 g (5.6 oz)
- Input Voltage: 5V ± 5%
- Operating Power: 1000mW; 200 mA (typical) @ 5V
- Standby Power: 625mw; 125 mA (typical) @ 5V
- Host System Interfaces: Multi-Interface (includes RS232, KBW, USB)
- Operating Temperature: 0°C to 50°C (32°F to 122°F)
- Storage Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F)
- Humidity: 0 to 95% non-condensing
- Drop/Tumble: Withstands 50 drops from 1.5m
- Environmental Sealing: IP41
- Light Levels: 0-70,000 lux (direct sunlight)
- Scan Rate: Up to 270 scans per second
- Decode Capabilities: Reads standard 1D and GS1 DataBar™ symbologies
- Warranty: 5 years
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Range: Short Range
-
Connectivity: Corded
-
Connection: Serial, USB
-
Scanner Capability: 1D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability | 1D |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Image Sensor Type |
|
| Scan Rate | 270 scan/s |
| Depth of Field |
|
| Scan Pattern |
|
| Scanner Range | Short Range |
| Scanning Distance | 18" |
| Stand Included | Yes |
| Reading Angle (Skew) | 65° |
| Reading Angle (Pitch) | 65° |
| Motion Tolerance | 20 in/s |
| Maximum Ambient Light | 70000 lux |
| Drop Specification |
|
| Minimum Print Contrast | 20% |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Operating Power Consumption | 1 W |
| Standby Current | 125 mA |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 140°F (60°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 0% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Rugged | Yes |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 5.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP41 |
| Application/Usage | Industrial |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
mod-hyperion-1300g-honeywell-readers-datasheet.pdf 1300G-2-N
mod-hyperion-1300g-honeywell-readers-user-manual.pdf 1300G-2-N
honeywell-hyperion-1300g.pdf 1300G-2-N
mod-hyperion-1300g-honeywell-readers-datasheet.pdf MOD-HYPERION-1300G
mod-hyperion-1300g-honeywell-readers-user-manual.pdf MOD-HYPERION-1300G