AP 6521: EXPRESS 802.11N AP, E
AP6521E-60020-APME
Select model
Key features:
- Versatile Single Radio - Cost-effective and versatile for various environments.
- Automatic Channel and Power Optimization - Enhances connectivity by minimizing interference.
- Gap-Free Security - Robust security protocols for safe operations.
- Fast and Easy Deployment - No manual configuration required.
- Device and Network Acceleration - Reduces traffic and improves performance.
Specifications:
- Dimensions: 6.0 in. L x 5.5 in. W x 1.63 in. H
- Weight: Internal: 2.0 lbs./0.91 kg; External: 2.5 lbs./1.14 kg
- Operating Temperature: 32°F to 104°F (0°C to 40°C)
- Operating Humidity: 5%-95% (non-condensing)
- Power Specifications: 802.3af supply: 48 VDC @ 12.95W
- Maximum Transmit Power: 2.4GHz: +27 dBm; 5GHz: +22 dBm
- Operating Bands: 2.4GHz and 5GHz
- Wireless Standards: 802.11a/b/g/n
- VLAN Support: Yes, customizable for improved network traffic
| Technical Information | |
|---|---|
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Frequency Band |
|
| Number of External Antennas | 2 |
| Wireless Transmission Speed | 300 Mbit/s |
| MIMO Technology | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Ethernet Technology |
|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| PoE PD Port | Yes |
| VGA | No |
| HDMI | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Height | 1.6" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 6" |
| Weight (Approximate) | 2.50 lb |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
zebra-ap6521e.pdf AP6521E-60020-APME
zebra-ap6521e.pdf MOD-AP6521E