Asus RNUC14RVHU7089CUI Computers
RNUC14RVHU7089CUI
Select model
The ASUS NUC 14 Pro Desktop PC redefines mini-computing with its powerful Intel® Core™ Ultra processors. Designed for both small and medium businesses as well as home users, this versatile mini-PC excels in performance and manageability. With Intel vPro® Enterprise support, robust security features, and toolless chassis access for easy upgrades, the NUC 14 Pro is a reliable choice for multitasking, digital signage, and remote work. Its compact 4x4-inch design offers exceptional functionality without compromising on speed or energy efficiency.
Key Features
- Best-in-Class Performance: Outperforms comparable mini-PCs with Intel® Core™ Ultra processors.
- Manageability: Features Intel vPro® for exceptional security and stability.
- AI Ready: Utilizes three AI engines, ensuring high throughput and fast responses.
- Wi-Fi Sensing: Enhances energy efficiency for immediate availability.
- Toolless Design: Allows for safe and quick upgrades.
Specifications
- Model Name: ASUS NUC 14 Pro Mini-PC
- Color: Black
- Operating System: Windows 11 64-bit
- CPU: Intel® Core™ Ultra 7 Processor 165H with vPro
- Graphics: Integrated Intel® Arc™ GPU
- Memory: Up to 48GB DDR5-5600
- Storage Options: 1 x M.2 PCIe Gen4 (up to 4TB) + 1 x SATA Port (up to 4TB)
- Wireless Network: Intel® Wi-Fi 6E AX211, Bluetooth 5.3
- Dimensions: 117mm x 112mm x 54mm
- Weight: 600g (Core Ultra)
- Power Supply: 120W adapter (Core Ultra)
- Operating Temperature: 0 to 40°C
- Humidity: 0% - 92% non-condensing
Main Features
-
Operation System: Windows
-
Connection: Bluetooth
| Technical Information | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Model | 155H |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| LAN Model | I226-LM |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 1 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Mini PC |
| Height | 2.1" |
| Width | 4.6" |
| Depth | 4.4" |
| Weight (Approximate) | 1.65 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
nuc_14_pro.pdf RNUC14RVHU7089CUI
nuc_14_pro.pdf MOD-ASUS-NUC-14-PRO