Vasario Cash Drawer (Painted Front with Dual Media Slots, USB Hid. Class End Node Interface, 16 Inch x 16 Inch) - Color: Black
VB554A-BL1616
Select model
The APG Vasario Series Cash Drawer is expertly designed for durability and efficiency in retail environments. Available in multiple models, this cash drawer is electronically operated and can accommodate various till configurations to meet your unique business needs. With over a million operations tested, its robust design ensures reliable performance, whether in high-traffic or low-traffic settings. Choose between sleek black or beige finishes, each complemented by either painted or stainless steel drawer fronts.
Key Features:
- Multiple till configurations available
- Tested to last beyond one million operations
- Under till storage area for efficient organization
- Lower cost solution ideal for lower traffic retail environments
- Various interfaces available for connectivity
Specifications:
- Models:
- 1915 Model: 18.8 x 15.2 x 4.3 inches (478 x 386 x 110 mm) - Shipping Weight: 22 lbs (10 kg)
- 1618 Model: 16.2 x 18.3 x 4.3 inches (411 x 466 x 110 mm) - Shipping Weight: 21 lbs (9.5 kg)
- 1616 Model: 16.2 x 16.3 x 4.3 inches (411 x 415 x 110 mm) - Shipping Weight: 19 lbs (8.6 kg)
- 1416 Model: 13.8 x 16.3 x 4.0 inches (351 x 415 x 102 mm) - Shipping Weight: 16 lbs (7.3 kg)
- Operating Environment:
- Storage Temperature: -30°C to +50°C (-22 °F to +122°F)
- Operating Temperature: 0°C to +40°C (+32°F to +104°F)
- Relative Humidity: 10% to 95% (non-condensing)
- Warranty: Two (2) year limited warranty
Main Features
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Trays | 1 |
| Number of Bill Compartments | 5 |
| Number of Coin Compartments | 5 |
| Currency Type Supported | USD |
| Lock Type | Latch Lock |
| Keyed System | Random |
| Number of Media Slots | 2 |
| Number of Key Lock Positions | 4 |
| Drawer Release Type | Electronic |
| Features |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Textured Black |
| Product Material |
|
| Height | 4.3" |
| Width | 16.2" |
| Depth | 16.3" |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
vasario-series.pdf VB554A-BL1616
vasario-series.pdf MOD-VASARIO
vasario.pdf MOD-VASARIO