| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | HDMI/Thunderbolt 3 |
| Cable Length | 3 ft |
| Connector Type on First End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.1 (Gen 1) Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 3.1 (Gen 1) Type C - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Contact Plating | Gold |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.15 lb |
| Shipping Height | 0.25" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.92 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |