| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | USB |
| Cable Length | 3 ft |
| Connector Type on First End | USB 3.1 Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.1 Type C - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Contact Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Features | Molded |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Lifetime Limited Warranty |