| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Maximum Weight Capacity | 140 lb |
| Height | 14.5" |
| Width | 23.5" |
| Depth | 17.5" |
| Weight (Approximate) | 29 lb |
| Rack Height | 6U |
| Rack Width | 19" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Ventilated front door and side panels for increased airflow |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |