Tripp-Lite SRW18UHD Accessories
SRW18UHD
| Technical Information | |
|---|---|
| Front Rail | Yes |
| Rear Rail | Yes |
| Application/Usage | Server |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Static/Stationary Weight Capacity | 500 lb |
| Height | 37" |
| Width | 24.8" |
| Depth | 36.2" |
| Weight (Approximate) | 119.90 lb |
| Rack Height | 18U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 32.50" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | EIA-310-E |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |