| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Product Material | Plexiglas |
| Maximum Weight Capacity | 140 lb |
| Height | 25" |
| Width | 23.6" |
| Depth | 21.6" |
| Rack Height | 12U |
| Rack Width | 19" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Hinged cabinet swings away from wall bracket for easy equipment and cable access |
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |