| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Units Per Pallet | 1 |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2250 lb |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3000 lb |
| Height | 89" |
| Width | 29.5" |
| Depth | 47.3" |
| Weight (Approximate) | 376.99 lb |
| Rack Height | 48U |
| Rack Width | 19" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |