Tripp-Lite P581-006-VGA-V2 Accessories
P581-006-VGA-V2
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DisplayPort/VGA |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Contact Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 7" |
| Shipping Width | 9" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.84 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |