| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Coaxial |
| Cable Length | 50 ft |
| Connector Type on First End | HD-15 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Supported Resolution | 2048 x 1536 |
| Features | Molded |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shielding Material | Foil |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 17" |
| Shipping Width | 14.02" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |