| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DVI-D/HDMI |
| Cable Length | 8" |
| Connector Type on First End | DVI-D Digital Video - Female |
| Connector on First End Details | 1 x DVI-D Digital Video - Female |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 7" |
| Shipping Width | 9" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.56 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |