| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 50/125 µm |
| Cable Length | 32.80 ft |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | LC Network - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x LC Network - Male |
| Jacket Type | LSZH |
| Device Supported | Network Device |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Green |
| Product Color | Aqua |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.72 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents | 10 meter Duplex Multimode 50/125 Aqua Fiber Patch Cable, LC/LC |
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |