| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 62.5/125 µm |
| Cable Length | 6.60 ft |
| Connector Type on First End | LC - Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC - Male |
| Connector Type on Second End | ST - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x ST - Male |
| Jacket Type | Plenum |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.25" |
| Shipping Width | 6.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |